Wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem chorym do 14 roku życia lub zdrowym do 8 roku życia. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy za ten czas, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u - Z-15A. Co warto wiedzieć o tym wniosku? Jak go wypełnić, aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego za czas sprawowania opieki nad dzieckiem? O czym powinniśmy pamiętać?
Uzyskanie wypłaty zasiłku opiekuńczego jest związane z odpowiednim wypełnieniem i dostarczeniem wniosku Z-15A. W tym dokumencie wskazujemy dane osoby ubiegającej się o zasiłek i dziecka, nad którym sprawowana będzie opieka (oraz osób, które potencjalnie również mogą zajmować się dzieckiem). Wniosek uzupełnia pracownik, który ubiega się o zasiłek opiekuńczy lub przedsiębiorca sprawujący opiekę nad dzieckiem. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
O czym pamiętać podczas wypełniania wniosku Z-15A? Formularz ten jest podzielony na kilka sekcji. Na początku wykazujemy swoje dane osobowe i podajemy numer telefonu, tak aby ułatwić kontakt z ZUS-em. Następnie podajemy dane płatnika składek (pracodawcy) i numer NIP, REGON oraz nazwę pracodawcy. Jeśli chcemy otrzymać pieniądze na konto bankowe, musimy podać jego numer we wniosku Z-15A. W dokumencie wskazujemy przedział czasowy, w którym będziemy sprawować opiekę nad dzieckiem i dodatkowo podajemy serię oraz numer e-ZLA (gdy opieka dotyczy dziecka chorego, przy czym te dane nie są obowiązkowe).
Osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy musi wykazać dane osobowe dziecka, którego dotyczy opieka. Dalej podajemy numer PESEL dziecka, jego dane osobowe i datę urodzenia. O wypłatę można wnioskować wtedy, gdy nie ma innej osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem. Wyjątkiem jest tutaj sprawowanie opieki nad dzieckiem do 2 roku życia. We wniosku Z-15A istotne są także następujące informacje:
Gdy drugi rodzic w ciągu danego roku pobierał zasiłek opiekuńczy, także trzeba to zaznaczyć we wniosku. Z kolei sekcja "Dane Twojego małżonka" jest uzupełniana wtedy, gdy w gospodarstwie domowym przebywa małżonek lub małżonka nie będący biologicznym rodzicem dziecka. Pamiętajmy o tym, że opiekę sprawować mogą także inni członkowie rodziny, którzy mieszkają we wspólnym domu. W dalszej części wniosku wpisujemy dane innych członków rodziny, którzy uzyskali zasiłek opiekuńczy w danym roku kalendarzowym. Natomiast w sekcji "Uwagi" wpisujemy dowolną treść, która może wpływać na okoliczności dotyczące wypłaty zasiłku opiekuńczego. Aby potwierdzić autentyczność wprowadzonych danych, konieczne jest uzupełnienie daty i złożenie oryginalnego podpisu na formularzu! Do dyspozycji mamy złożenie wniosku Z-15A elektronicznie za pomocą portalu ZUS PUE lub pocztowo, wysyłając dokumentu do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Pracujący rodzice mają niełatwe zadanie, gdyż muszą pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dziecka. Niekiedy dochodzi do tego, że dziecko choruje lub potrzebuje opieki rodzica w danym dniu, dlatego pracownicy mogą skorzystać z opieki na dzieckiem. Za ten czas przysługuje nam zasiłek opiekuńczy, który otrzymamy po prawidłowym wypełnieniu i dostarczeniu wniosku Z-15A do ZUS-u. Na szczęście wypełnienie formularza nie jest trudnym zadaniem i nie trwa długo, dlatego każdy sobie poradzi z tym zadaniem. Zasady i warunki przyznawania takich świadczeń są dokładnie określone w przepisach prawnych, z którymi warto się zapoznać.